За тези, които обичат себе си и държат на качеството
Търсене на оферти
Оценка 5.00 от 1 отзива


Римини - подробна информация

11.07.2022г.
Римини - подробна информация

 

Римини е един от най-популярните курортни градове на италианската ривиера, познат още като "Ибиса на Адриатика" - златисти плажни ивици, слънце и възможност както за почивка, така и за разходка из културни забележителности.

Историята му започва още преди повече от 2000 години. Възниква като римска колония с много стратегическо разположение - преплитал в себе си 3 важни римски пътя - Виа Фламиниа, Виа Аемилия и Виа Попилиа.

 

 

Разположение

 

Римини се намира в италианския регион Емилия-Романя и е столица на провинция Римини. Разположен е на Адриатическо море, между двете река – Маречия (древната Ариминус) и Ауза (древната Апруза). Отстои на около 50 км от друг голям италиански град – Равена и на съвсем близко разстояние от една от най-малките държави в света – Сан Марино.

 

Климатът тук ще ви хареса, ако обичате да ви е топло. Летните месеци температурите достигат 35 С, а зимата са между 0 и 12 С. Повече валежи се срещат през месеците февруари, септември, октомври и ноември, а сняг има много рядко и то само през февруари и март.

 

История

 

Римини е един от наследниците на античността. През 268 г. пр. Хр. римляните се установяват при устието на древната река Ариминус, територия населявана преди това от етруските, умбрите, гърците и галите, и създават колонията Ариминум. Освен че бил използван като укрепление срещу настъплението на галите, Римини свързвал Централна и Северна Италия, а също така осъществявал речни и морски търговски връзки.

 

През вековете Римини бил привлекателна плячка за много римски императори, включително за Август и Адриан, които направили много за развитието на града. Точно през този период е и един от най-силните му разцвети – построени са множество монументи като Арката на император Август и мостът на Тиберии, Амфитеатърът и църквата „Св. Стефан“.

 

През 493 г. готите превземат Римини. По време на битката градът бил превземан и възвръщан многократно, а 735 г. той се върнал в пределите на Византия. През Средновековието пострадал заради вътрешните спорове на водещите владетелски фамили. Възходът и падението се редували. Като изключително успял стратег и глава на Римини се откроил император Сигизмунд Пандолфо, който за известно време бил и командир на папските легиони. Той се грижел за паричните постъпления към града, за независимостта и за инфраструктурата му. Наследниците му не можели да поддържат това положение и постепенно загубили контрол над управлението.

 

В началото на XVI в. Римини вече бил вторият град под директния суверенитет на Папата и това си личало и в архитекрурата на града – общинският площад бил преустроен, а в средата му, в близост да красив фонтан се издигала статуята на Папа Пол V, които са запазени и до днес. Постепенно били направени и други нововъдения в инфраструктурата и архитектурния облик на Римини. До XVIII в. градът бил жертва на редица вражески набези и природни бедствия, което го отслабило в икономически план. Риболовът станал изключително важен за населението, построени били рибен пазар и фар.

 

През 1797 г. Римини и целият регион Емилия-Романя преминава в ръцете на Наполеон, а това се отразява изключително негативно за развитието на града. След неколкократни опити на италианците да си възвърнат властта над земята, през 1860 г. областта успешно е присъединена към Кралство Италия. Дворци и театри започват да се строят, а още през 1843 г. се появява и първата баня за лечебни цели, която се превръща и в символ на туристическия облик на Римини. Вили и хотели изникват за отрицателно време, бележейки прогреса на града.

 

По време на Първата световна война Римини става основната цел на австро-унгарската морска армия. По време на Втората световна война градът е пометен от жестоки бомбардировки, и накрая е превзет от гръцки и канадски сили. На 21 септември 1944 г. Римини е освободен и това поставя началото на може би най-големия възход в историята му – извършва се впечатляваща вътрешна реконструкция, а туризмът става най-мощният икономически отрасъл.

 

Забележителности

 

Старият град Римини е най-ценният в културен и исторически смисъл обект, но той често е пренебрегван от туристите. Все пак обаче миналото напомня за себе си на всяка крачка и човек не може да не се удиви и да поспре за минута да погледа величествените архитектурни творения, пръснати къде ли не из града.

 

Един от символите на Римини е внушителният Мост на Тиберий, създаден през 14-та година от римския император Август и завършен при наследника му Тиберий. Мостът свързва центъра на града със средновековния район Борго Сан Джулиано и се издига над река Маречия. Изграден от камък, архитектурата му впечатлява с петте си арки, поддържани от масивни колони. От построяването си, той е устоял на всички вражески атаки, а през XVIII в. му е направена реконструкция. Интересното е, че за сметка на моста, с времето реката е променила течението си и сега под моста тече малък канал, който се влива в самата река. Днес този мост се използва като главна пътна артерия, защото води на север към двата главни пътя Виа Емилия и Виа Понтика.

 

От II в. пък е Римският амфитеатър, построен на старата крайбрежна ивица, на североизточния край на стария римски град. Той е с овална форма и е бил предвиден за 15 000 зрители. През III в. амфитеатърът бил включен в пределите на новите градски стени. Той успява да оцелее чак до Втората световна война, когато му били нанесени най-тежките поражения. Днес, макар да са запазени само стените на арената, един от главните входове и няколко от входовете към балконите, Амфитеатърът в Римини си остава най-големият в целия регион.

 

Едно от средновековните съкровища на Римини е Замъкът на Сизмондо (Malatesta Castle), който е на входа на историческия градски център. Строежът му започва при Сигизмондо Малатеста през 1437 г. и е завършен през 1446 г., върху останките на древни римски твърдини. Замъкът има две основни функции – от една страна служел като защитна крепост, а от друга показвал престижа на епохата си. По-късно бил използван и като затвор.

 

Забележителностите на Римини нямат край. Тук можете да видите още:

 

  • Malatesta Temple (наричан още църквата на Св. Франциск) – една от най-запазените и един от образците за ренесансова архитектура.

  • Църквата на Св. Августин

  • Църквата на Св. Джовани Батиста от XII в.

  • Камбанарията на някогашната катедрала „Св. Колумбия”

  • Бронзовата статуя на Папа Пол V

  • Археологическият музей

  • Palazzo del Podesta – днес там се помещава градската администрация

  • Портата Монтанара – символична граница между стария и новия Римини

  • Библиотеката Гамбалунга – построена между 1610 и 1614 г., в която са съхранени ценни ръкописи, издания от XVI в до днес.

 

 

В Римини няма да ви липсват нито вкусната храна, нито шумните заведения и луксозните бутици, нито дори културните обекти. Старият град на Римини предлага безброй останки от древността, а навсякъде в града личат белезите от римското господство – белези, с които градът се гордее, защото „разказват” неговото минало.

 

Превоз до Римини

 

Като известно туристическо селище Римини има собствено летище – Международното летище „Фредерико Фелини”, обслужващо също и съседната малка държавица Сан Марино, което прави Римини достъпен със самолет. Повече информация за разписанията и за резервации вижте на официалния сайт на летището. Разстоянието от летището до жп гарата в центъра на града е близо 7 км и се изминава с автобусен превоз от летището.

Железопътна линия свързва Римини с Равена, Болоня и Анкона наред с други по-малки курортни градчета. На гарата в Римини няма багажно отделение, но има бюро за туристическа информация, където ще ви упътят и посъветват.

Ако пътувате до Римини с кола, простиращата се на шест платна магистралата А14, наричана „крайморска автострада”, е нужният ви път. Път SS 72 е връзка със Сан Марино, а SS 16 – на север с Равена.

 

 

Хранене

 

Римини има дълги традиции на вкусна и здравословна кухня. Областта известна с разкошния си зехтин, както и с ястията с трюфели. Още и с билковия си мед, богатия избор от сирена, например сирене „Фоса”, местни сирена като пекорино, или пък пресни сирена от типа на рикота и равиджоло. Опитайте и местните плоски хлебчета пиадина.

 

Бидейки разположен на морския бряг, Римини предлага и изобилие от деликатеси с морски дарове. Добри рибни ресторанти има и край плажа, където можете да се наядете добре и на разумни цени, като ястията вървят между €5-€6. Добри заведения може да откриете и около главната улица в центъра.

 

Известни заведения са „Йъми”, съчетаващ местна кухня със стила на международните ресторанти за бързо хранене, а ресторант „Остерия” пък предлага типични италиански специалитети и пълен набор от паста.

 

Както може да се предполага, нощният живот кипи най-буйно в заведенията около плажа и в някои заведения в центъра на града.

 

Шопинг

 

Центърът на Римини се отличава с тържища на открито. Тук ще намерите по нещо за всеки джоб, особено по време на панаир или фестивал. На улиците по протежението на реките Конка и Марекиа ще откриете антиквариати и занаятчийски дюкяни, както и смесени магазини, ухаещи на автентични местни подправки. Шопингът ви няма да бъде пълноценен обаче, ако не съчетаете посещенията на малките магазинчета с главозамайващото изобилие в центъра на града и големите молове.

 



Всички новини